AKO VYBRAŤ SPRÁVNU OBUV PRE DIEŤA
Rodičia by mali vedieť, že ortopedická obuv sa delí na dve kategórie: lekárske ortopedické a preventívne ortopedické topánky. Prvou kategóriou je obuv, ktorú predpisuje iba lekár s určitou patológiou pacienta. Táto obuv sa vyrába v protetických podnikoch alebo v špeciálnych značkových predajniach na objednávku. Druhá kategória – preventívna ortopedická obuv – je obuv, ktorú je žiaduce nosiť aby sa noha správne vyvíjala.
Ortopedická obuv – len pre deti s plochými nohami?
Z nejakého dôvodu existuje názor, že lekárska ortopedická obuv, ktorú predpisuje lekár podľa údajov, sa používa iba s plochými nohami. Ale nie je to tak. V takých prípadoch sa vyžaduje špeciálna ortopedická obuv.
Môže dieťa nosiť topánky od starších súrodencov?
V zásade nemôže. Koniec koncov každé dieťa má vlastnú štruktúru chôdze a nohy. Napríklad topánky môžu byť zničené na päte a ak je stieraná zvnútra, znamená to, že sa nohy dieťaťa naklonili dovnútra. Takže dieťa, ktoré bude nosiť takéto topánky sa ocitne v nesprávnej pozícií a môže dôjsť k degenerácií chodidla. Samozrejme, ak mal súrodenec kožené topánky, raz obuté – zničené nebudú.
Lekárska ortopedická obuv – tvrdá a drsná?
Mnohí sú z nejakého dôvodu presvedčení, že by to malo byť škaredé, drsné a ťažké. Ale je to chybný názor. Niektorí tuzemskí výrobcovia skutočne robia príliš tuhé ortopedické topánky, čo je zlé. Mali by byť mäkké, s výnimkou niekoľkých prvkov.
Môže jedna kvalitná vložka nahradiť všetky preventívne ortopedické topánky?
Niektorí rodičia sa domnievajú, že si môžete kúpiť akúkoľvek obuv, hlavnou vecou je vložiť tam dobrú vložku. Ale nie je to tak!
Ak je topánka šitá z koženky, nohy sa budú ľahko potiť a takýto „skleníkový efekt“ povedie k reprodukcii baktérií na koži chodidiel. Dobrá ortopedická obuv, vrátane preventívnej obuvi, preto musí byť vyrobená výhradne z kože alebo semišu.