Ako sa starať o orchidey v zime


V zime je príroda v období vegetačného pokoja. Neplatí to však  pre teplomilné orchidey. Ak sa o ne budete dobre starať, odmenia  sa vám aj v zimných mesiacoch nádhernými kvetmi.  Na čo si dávať pozor?

orchidej

Potrebujú veľa svetla
Slnku zatiaľ rozkázať nevieme. Väčšina orchideí nemá v zime problémy, ak pre ne nájdeme vhodné miesto napríklad na okennom parapete.  Všetko, čo bráni slnečným lúčom v ceste,  však treba odstrániť. Pozor na záclony, žalúzie a závesy. Niektoré orchidey majú vyššiu potrebu svetla. V takomto prípade môžeme  pridať svetlo, no rozhodne na to nestačí rozsvietiť v izbe luster. Ideálne je použiť špeciálnu biožiarovku a umiestniť ju v dostatočnej blízkosti rastliny.

dekorace

Nastavenie teploty v byte
Aj keď pestujete orchidey v bežných podmienkach vášho bytu, nepodceňujte správne nastavenie teploty. Optimálna teplota sa pohybuje okolo 20 stupňov Celzia a ani v noci by teplota nemala klesnúť príliš hlboko pod 18 stupňov.

Treba ich hnojiť?
 
Ak vynecháte v zime výživu úplne, pravdepodobne sa vôbec nič nestane.  Ani v zimnom období sa však rast niektorých orchideí nezastaví. Rastline  prirastajú korene, listy a tvoria sa nové kvetné kostrnky. Takéto úsilie si predsa kvapku výživy zaslúži!

dort
 
Vädnutie a zasychanie listov
 
Žltnutie, zasychanie a opadávanie pukov vás nemusí nijako znepokojovať. Ide o následok  zníženého množstva svetla v zimnom období. Závažnejším problémom môže byť chlad, ktorý v mrazivých dňoch dýcha z okien. Môže spustiť nebezpečný hnilobný proces, prudké vädnutie a zasychanie listov. Riešenie je jediné: nevetrajte priamo na orchidey a dbajte, aby sa ich listy nikdy nedotýkali okenného skla. Suchý vzduch, sálajúci z radiátorov je ideálnym prostredím pre niektorých škodcov. Pravidelne rastliny kontrolujte a pri objavení škodcu postihnutú orchideu okamžite izolujte a chemicky ošetrite.