Život žirafy
Pri priemernej výške okolo 5 metrov, je žirafa najvyšším pozemským zvieraťom na svete. Váži okolo 1500 kíl. Kvôli jej dlhým nohám, výraznému vzoru sfarbenia a dlhému krku sa mnohí ľudia sa najskôr domnievali, že ide o kríženca medzi leopardom a ťavou
Žirafy žijú predovšetkým v savanských oblastiach v subsaharskej oblasti Afriky. Ich extrémna výška im umožňuje jesť listy a výhonky, ktoré sú umiestnené oveľa vyššie ako môžu ostatné zvieratá dosiahnuť. Vyhľadávajú najmä akáciové stromy. Ich dlhé jazyky im pomáhajú pri jedení, pretože pomáhajú vyťahovať listy zo stromov. Väčšinu dňa strávia jedením, dospelá žirafa spotrebuje viac ako 45 kg listov a vetvičiek denne.
Samec žirafy je vyšší a ťažší ako samica. Obidve pohlavia majú na vrchu hlavy malé kožou pokryté rožky. Samičie rožky sú menšie a chocholaté na vrchu, samčie sú väčšie a na vrchu hladké. Slúžia im na ochranu keď spolu samce bojujú, čo zahŕňa aj to, že si navzájom okolo seba krútia krky.
Žirafy pri chôdzi hýbu najskôr naraz oboma nohami na jednej strane, potom oboma nohami na druhej strane, týmto sú žirafy jedinečné. Behajú však podobne ako iné cicavce, hýbu zadnými a prednými nohami zhodne. Môžu dosahovať rýchlosť až 55 kilometrov za hodinu, ale len na krátku dobu.
Žirafy spávajú menej ako dve hodiny denne. Všeobecne platí, že spia s nohami zastrčenými pod sebou a hlavou spočívajúcou na zadných končatinách, ale môžu tiež spať po krátku dobu aj postojačky.
Samice žirafy môžu byť gravidné od 5 roku života. Gravidita trvá 15 mesiacov a rodí postojačky. Novorodenci majú výšku približne 2 metre a vážia 70 kilogramov. Vo voľnej prírode sa dožívajú asi 25 rokov.
Po tom, ako výskumníci zistili počet jedincov z áut, pešo, z lietadla a diaľkovými kamerami, potvrdili, že počet žiráf klesol od roku 1985 o 40%. U niektorých poddruhov je situácia ešte horšia, napríklad populácia žirafy sieťovanej klesla až o 80%. Žirafy čelia niekoľkým hrozbám, vrátane straty biotopu v dôsledku ťažby dreva. Sú tiež lovené pre svoje mäso, kožu a chvosty, ktoré oceňujú mnohé africké kmene.